Навчання водінню водіїв з обмеженими можливостями

Для людини з обмеженими фізичними можливостями вміння водити автомобіль – це шанс стати незалежним.

Однією з важливих життєвих проблем залишається проблема забезпечення можливості пересування людей з обмеженими можливостями.

Ми пропонуємо комплексну програму розвитку і відновлення навичок водіння автомобіля у людей з обмеженими фізичними можливостями. Це можуть бути як люди, що мають каліцтва з самого народження, так і постраждалі в дорослому віці.

Наша мета – адаптація людей з обмеженими фізичними можливостями до звичайного життя, залучення в активне громадське життя, шляхом виявлення і реабілітаційного розвитку їх соціальних можливостей, що здійснюється за допомогою формування методичних та практичних умінь і навичок водіння автомобіля. Люди, які бажають керувати транспортним засобом, можуть бути з різними локомоторними проблемами – з порушеною іннервацією кінцівок або без лівої-правоїзап’ясток рук, без однієї або обох ніг та інше. Якщо навчання водінню такої людини відбувається з «нуля», то потрібно говорити про розвиток навичок водіння. Якщо ж людина до травматичного випадку вміла керувати транспортним засобом, то потрібно говорити про відновлення навичок водіння. З точки зору психофізіології простіше розвивати навички, тобто навчати людину з самого початку. З позиції фізіології, нервові зв’язки у них будуть формуватися не на багато довше, ніж у водіїв з нормальним здоров’ям. У людей з обмеженими фізичними можливостями, які навчаються з «нуля», як правило, буде розвиватися підвищене почуття відповідальності за свою поведінку на дорозі, так як вони відразу будуть проходити навчання з поправкою на свій стан.

Відновлення навички водіння – більш складний процес, ніж розвиток. Це пов’язано з тим, що в абсолютній більшості у вже сформованих водіїв є розуміння, що таке «правильно водити автомобіль». Сідаючи за кермо після травми, їм доводиться подолати труднощі психологічної адаптації, фізіологічну перебудову нервових зв’язків на рівні спинного і головного мозку. Обидва процеси досить енергоємні, і будуть потребувати додаткового часу.

Основна форма навчання – заняття комбінованого типу. Забезпечуючи дидактичний, методичний та психологічний аспекти навчання, заняття покликані вирішити такі завдання:
формування мотивації до включення в соціальну і професійну діяльність, створення психологічного комфорту з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей учнів з обмеженими фізичними можливостями;
актуалізація знань і способів дій в реальних дорожніх умовах;
формування нових знань і навичок щодо правил впевненого і безпечного пересування на автомобілі;
застосування отриманих знань і умінь на практиці.